Każdy zatrudniony stolarki lub ewentualnie członek ekipy budowniczej wie, jak ważne jest użycie należytych narzędzi w zależności od rodzaju materiału. Wobec tego także wybór słusznej tarczy ma koronne znaczenie w prędkości i jakości przeprowadzanych prac.

W zależności od przeznaczenia, tarcze diamentowe różnią się od siebie rozmiarem, jak oraz sposobem użycia. Jedne mogą być używane uniwersalnie. Inne żądają przeprowadzenia prac na suchym lub też adekwatnie zwilżonym materiale. Cięcie piłą bez użycia wody wykonuje się wtenczas, kiedy są to jedynie prace sporadyczne i powierzchowne. Nawilżenie jest użytkowane przy głębokich nacięciach. Woda chłodzi ostrze, co zmniejsza jej zużycie oraz upraszcza cięcie. Poza tym ogranicza ona ilość wytwarzanego pyłu chroniąc wzrok – tutaj pomoże też promat-szczotki.pl – szczotka doczołowa.

Niedobre dopasowanie diamentowych ostrzy ma prawo przyczynić się do zbyt wolnego ścierania się brzegów piły, co w rezultacie spowalnia oraz utrudnia pracę. Niekorzystne jest także nadmiernie prędkie zużycie kryształków diamentu. Praca z takim ostrzem wydaje się prędka i bezproblemową. Jest to jednak tylko złudzenie. Zbyt szybkie ścieranie brzegów tarczy doprowadza do wypadnięcia diamentu zanim jeszcze zostanie on adekwatnie użyty. Tarcze diamentowe posiadają także różne stopnie twardości.

Decydując się na kupno ostrzy, warto wiedzieć, iż miękka piła przeznaczona jest do twardych materiałów, takich jak: ceramika, kamień, marmur, granit, a nawet zbrojony beton. Tęgie ostrza posłużą nam najporządniej przy cięciu miękkich powierzchni, takich jak: asfalt czy betonowe bloki. Tarcze diamentowe to ostrza niebywale precyzyjne i twarde. Nie powodują uszkodzeń przestrzeni, dzięki temu przedłużają żywotność materiału oraz chronią go przed erozją. Kupno szczególnego wyposażenia nie jest niemniej jednak małym wydatkiem. Na dobrej jakości sprzęt trzeba wydać proporcjonalnie wysoką kwotę.