Podróżując w góry mamy dużo możliwości nocowania. Jak najbardziej, kiedy chcemy być blisko natury i kiedy to ona jest naszym głównym zamiłowaniem, możemy wybrać namiot, lecz powinniśmy się liczyć z tym, iż będziemy musieli rozbić go na polu namiotowym lub kempingowym bądź też poszukać miejsca oddalonego od szlaku oraz poza obszarem chronionym. To nie zawsze jest bezproblemowe. Musimy też pamiętać, aby w pobliżu lasu nie rozpalać ognisk. Namiot jest to wobec tego sposób nocowania dla oryginalnych entuzjastów przyrody. Jesteśmy w stanie też wybrać schronisko. Jednakże musimy się liczyć, iż oraz tam nie będziemy mieć komfortu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się hotel bądź pensjonat położony w pobliżu. Zapewniają nam wygodę oraz dają możliwość umycia się i posilenia w niezwykle odpowiednich warunkach.

W hotelu będziemy posiadać własną toaletę, a śniadanie, obiad lub kolacje zjemy w restauracji hotelowej. Nie będziemy musi niepokoić się o nic, bo nawet pokojówka posprząta w stworzonym przez nas pokoju. Jest to ogromna wygoda, gdy wybraliśmy się na wakacje z dziećmi. W szeregu przypadków wybierając Kościelisko Pensjonat wybieramy najtańszą ofertę. Niemniej jednak noc w hotelu jest droga, zwłaszcza gdy wybieramy się do większego uzdrowiska bądź miasta. Niemniej jednak nie zawsze tak musi być. Noc w górskim hotelu może być równie tania co w pensjonacie a standard obiektu jest o dużo wyższy.

Sposobem są w stanie być na to zakupy grupowe. Cena oferowana w zakupach grupowych przez sprzedawców jest o dużo niższa, ponieważ wykupują oni większą ilość noclegów od właścicieli hoteli po o wiele niższej cenie. Bywa, iż jesteśmy w stanie nocleg perfekcyjnym kilku gwiazdkowym hotelu w górach spędzić za ponad 50% taniej aniżeli jakbyśmy sami wypożyczali bezpośrednio od właściciela pokój. Jest to w samej rzeczy wyborny sposób na obniżenie rachunku za nocleg, nie tracąc jednocześnie na jakości obsługi. Jednak zaraz po wykupieniu noclegu powinniśmy zadzwonić do hotelu i zająć pokój, gdyż ma prawo się okazać, że w terminie, w którym chcielibyśmy pojechać nie ma już wolnych miejsc. Tak może się zdarzyć, lecz pamiętajmy, iż skonstruowany przez nas „bilety” będą ważne jeszcze kilka miesięcy.