Kawę uprawia się tylko w niektórych państwach. Jest to jednakże niezmiernie dochodowy biznes. Eksportowana jest nieomalże do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakamarku na ziemi pijemy kawę. Rzecz jasna robimy to na rozmaite sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wyraźnie jej nie ubóstwiają. Jednakowoż to jedynie od nas zależy, od naszego smaku czy gustu lub taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów świadczy to, że musi być wytwarzana w ogromnych ilościach – oraz tak również jest w rzeczywistości. Wszystkich roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To de facto wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana oraz jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są bardzo przeróżne. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z kawą o wiele bardziej gorzką czy taką, której smak był nieomalże słodkawy. Kawę należy umieć przygotować – wypróbuj kawa ziarnista Papua. Czasami taki napój nie jest zanadto wyborny – musimy go odpowiednio przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy niesłychanie przeróżne kawy. Zapakowane są one w różnorodne opakowania, pudełeczka, woreczki. W pewnych sytuacjach niesłychanie długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą trafną. Aby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy podobne do siebie w smaku, jednak są również i takie kompletnie różne.

Kawę można poddać klasyfikacji. Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, które są liofilizowane. W Polsce najpopularniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Wypada było sprowadzać je z zagranicy – a to czasem było bardzo zawiłe.

Kupowało się w następstwie tego kawy w ziarnach oraz stosownie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, żeby uzyskać dobrą strukturę takich ziaren, aby rozdrobnić je. Nie mogły być nadmiernie drobne, jednak oraz zbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Dziś mamy niezwykle duży wybór kaw. Są rozmaite smaki, różni producenci.