W historii świata działo się niezwykle dużo, również w atrybucie korzystnym dla ludzi jak i niestety nie. Konflikty istniały dawniej i będą istniały zawsze, lecz zadaniem ludzi jest rozwiązywać niesnaski jeszcze nim przybiorą one niesłychanie niebezpieczną formę, rozwijając się tak niesłychanie, że nie da się już cofnąć oraz ucierpi na tym wielu niewinnych – wojnę. Takich sytuacji bywało w historii wiele, Polacy oraz Żydzi zdają sobie sprawę z tego o tym znakomicie – co roku bo „świętujemy” zakończenie wojen światowych, które pozostawiły na wielu z nas wielkie piętno. Wojna to bestialstwo, którego trzeba się wystrzegać z całych sił.

Wszyscy, jacy przetrwali wojnę zdają sobie sprawę z tego co ona świadczy oraz kiedy tak właściwie tylko jest to dopuszczalne zachęcają do rozwiązywania jakichkolwiek sporów w sposób humanitarny oraz przede wszystkim rozmową, a walki pozostawić jako bezwarunkową broń, ostateczną ostateczność. Pomnimy także o obozach koncentracyjnych, jakie były wręcz barbarzyńskim następstwem II WŚ – więcej o tym można przeczytać na stronie internetowej Bełżec, w jakim miejscu znajdują się informacje o praktycznych obozach, komendantach oraz historii wojennej. To kłopotliwe dzisiaj nie wszelkie kraje słuchają rad osób, jakie przeżył wojnę, bywają nawet tacy, jacy wręcz pasjonują się wojną i czekają na jej wybuch, co jest najzwyczajniej w świecie szalone.

W wielu krajach bezustannie trwają wojny, określane niejednokrotnie mianem wojny domowej, siejąc spustoszenie oraz pozostawiając miasta w zgliszczach lub raniąc ludzi, nie jedynie psychicznie jakkolwiek i fizycznie, Te wojny nijak się jednak mają do wojen z jakimi mieli do czynienia Polacy. Kiedy tak właściwie Hitler wkroczył do Polski, zaprzątając ją oraz napierając na Rosję, prowadząc z nią wojnę, znaleźliśmy się w centrum piekła, nie mogąc wydostać się z niego latami. Nadal znajdowane są rozmaite pozostałości po tych czasach, rozpocząwszy od różnorodnych dokumentów, przez osobiste rzeczy żołnierzy, oficerów czy cywilów, aż do obiektów, muzeów w obozach koncentracyjnych lub sekretnych miejsc, w których chwały się władze niemieckie.