Żyjemy w niesamowitych czasach, w jakim miejscu okazuje się, iż wykształcenie wyższe pod żadnym pozorem nie daje gwarancji na poprawniejszą pracę. Ba! W ogóle nie daje zabezpieczeń na pracę jakąkolwiek. Jednakowoż jakikolwiek maturzysta z uporem maniaka wybiera sobie uczelnię, by przez dodatkowych parę lat czuć się jeszcze młodym, a dojrzałe życie odkładać na świętego przenigdy. Młodzi ludzie będąc pod działaniem filmów oraz seriali z Zachodu, niezmiernie ochoczo wybierają studia na kierunkach połączonych z zarządzeniem, mając nadzieję na pracę na kierowniczym stanowisku po zakończeniu studiów. Nikt ze studentów nie myśli o tym, iż gdyby każdy wychowanek zaczął pracę w zarządzaniu, to wówczas mielibyśmy kraj pełen samych kierowników, na dodatek z wygórowanym ego i zupełnym brakiem charyzmy i poszanowania. Firmy zarządzane przez takie osoby padałyby wybitnie ekspresowo, bo zdolności sprawnego kierowania nie można się nauczyć na studiach – tu przyda się certika.pl – certyfikacja ISO 9001. To jest wewnętrzny talent, który ćwiczy się przez całe życie, a nie przez marne parę lat spędzonych na uczelni.

Uczelnie wybitnie trafnie ogłaszają studia na takich biegach, przyrzekając że osoby o słusznych predyspozycjach będą mogły pełnić wdzięczne funkcje menedżerskie. Bez ustanku wobec tego w stworzonym przez nas kraju kuleje przeświadczenie o możliwościach rozwoju na rynku pracy, jakie daje dyplom ukończenia studiów wyższych. Schematyczny dzień pracy właściciela nie wygląda tak kolorowo jak się to ma prawo co niektórym wydawać. Nie śpi on do oporu w przekonaniu, że jakkolwiek nikt go nie zwolni, skoro sam sobie jest szefem. Zarządzanie firmą potrzebuje ciężkiej pracy, a nie ma dyspozycje by to osiągnąć wstając z łóżka w południe.

Garnitur czy inne drogie ubrania są domena wyłącznie prezesów w istocie znaczących firm, w tych mniejszych menadżer odpowiednio administrujący będzie potrafił w odzieży roboczej pracować fizycznie tak samo jak jego podwładni. Szef nie wyczekuje z zegarkiem w dłoni na przerwę, on liczy na to, że czas niemniej jednak nie zleci nazbyt błyskawicznie i będzie miał szansę zjedzenia obiadu.