Nadchodzi lato, a wraz z nim upały. Duże temperatury są niezwykle uciążliwe zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Słońce zaglądające do naszych gniazdek powoduje wzrost temperatury wewnątrz. Można tego uniknąć montując markizy w oknach. Do doboru jest kompletna gama takich zabezpieczających żaluzji. Zewnętrzne i wewnętrzne, materiałowe i drewniane. Producenci oferują też markizy indywidualne, fabrykowane na wyjątkowe zamówienie. Najlepsze na upały będą markizy zewnętrzne, które nie przepuszczają światła słonecznego. To przykre wtedy w mieszkaniu jest niezmiernie ciemno. Innymi dodatkami są markizy zaciemniające – markizy wrocław. One również nie przepuszczają światła słonecznego, niemniej jednak w mniejszym stopniu niż markizy zewnętrzne. Markizy zaciemniające zrobione są z podgumowanego tworzywa, w związku z tym na dodatek nie przepuszczają gorącego powietrza.

To naturalnie dzięki temu w mieszkaniu nawet podczas upałów jest chłodno. Materiał, z jakiego są one wykonane wolno czyścić wilgotną ściereczką. To zezwala na długie lata owocnego oraz miłego użytkowania. Wśród wielu sposobów zasłaniania okien najpopularniejszym są zasłony z materiału. Dawniej ciężkie, w ekstrawaganckich odcieniach czerwieni i zieleni, dziś dostępne są w najróżniejszych formach. Proste zasłony czy fantazyjne dekoracje, nie zasłonią okna tak poprawnie jak markizy materiałowe. Do doboru jest parę rodzajów takich markiz. Najprostszymi są tekstylne w kasecie lub ewentualnie na drążku nastawnym łańcuszkiem.

Można je zakupić w sklepach z firanami czy w marketach z takim asortymentem. Droższe, ale bardziej zniewalające są markizy podnoszone, wykonane na wyjątkowych mechanizmach. Mowa tu o rzymskich, weneckich lub austriackich. Ich należność obejmuje cenę mechanizmu, a również typu tkaniny, z której markizy są uszyte. Istotne jest, aby była przyzwoicie wytrzymała na podnoszenie, podczas którego działa mechanizm sterujący. Poza tym linki mogą taki materiał przecierać, wobec tego dobranie jego parametrów jest kwestia priorytetową. W wypadku markiz rzymskich lub weneckich w cenie zawarta jest także tzw. robocizna, innymi słowy usługa ich szycia.