Obecnie ekologia powinna być ważnym szczegółem życia każdego człowieka. Właśnie dlatego również wkracza ona w niemal każdy aspekt jego egzystencji. Od niedawna propozycją na prowadzenie ekologicznego trybu życia jest posiadanie tak nazywanego domu pasywnego. Jest to budynek, jaki ma wybitnie małe zapotrzebowanie na energią grzewczą, dzięki czemu do minimum przetestowana zostaje eksplantacja naturalnego środowiska przez nieduże zastosowanie energii elektrycznej czy opału. Domy pasywne wytwarzają mniej dwutlenku węgla, który ma zgubny wpływ na środowisko.

Jakim sposobem działa taki dom? W głównej mierze ogranicza się wydostawanie ciepła na zewnątrz dzięki szczelnej budowie, a również stara się wybudować w taki sposób dom, żeby pasywnie chłonął ciepło z zewnątrz (np. z energii słonecznej przez znaczące okna ustawione w kierunku południa). Istotna jest też sama bryła obiektu – powinna być zwarta, bo w owym czasie też redukowane są ucieczki ciepła na zewnątrz. W dodatku warto nie zapominać, iż dom pasywny nie jedynie jest znacznie bardziej ekologiczny od innych obiektów, ale również mnie drogi w utrzymaniu. Recykling jest pojęciem legendarnym całemu polskiemu społeczeństwu – tak, jak skup złomu warszawa. Wszyscy zdają sobie kwestię, że jeżeli to możliwe, warto jest wykorzystać powtórnie zużyte surowce. Recyklingowi poddawanych jest wiele materiałów, np. plastik, niektóre metale, papier czy nawet ciepło. Niemniej jednak trzeba pamiętać, iż aby recykling był w ogóle możliwy, istotna jest odpowiednia segregacja śmieci. Ułatwiają ją przyzwoicie oznakowane zbiorniki na odpady m.in. na szkło kolorowe, szkło białe, papier, makulaturę czy plastik.

Segregacja śmieci ma dotykalne korzyści dla naszego środowiska – to nie tylko świeże powietrze (pomniejsza się ilość dwutlenku węgla w powietrzu skutkiem mniejszej produkcji surowców), więcej zieleni oraz lasów (które nie są wycinane do produkcji papieru) i czysta gleba (bez rozkładających się odpadów). Ekologiczny tryb życia to także otwarte korzyści dla osoby segregującej śmieci: mniejsze opłaty za wywóz odpadów (wywożenie posegregowanych śmieci nic nie kosztuje), a za zaoszczędzone pieniądze możemy coś zakupić bądź też, jeżeli oszczędza skonstruowany przez nas spółdzielnia, może ona coś wyremontować bądź zainwestować w ocieplenie budynku.